PSI'2011
A.P. Ershov Institute of Informatics Systems
A.P. Ershov Informatics Conference

June, 27 – July, 1, 2011, Novosibirsk, Akademgorodok, Russia


Workshop programme

Monday, June 27

House of Scientists,  Small Hall

  • 9:30 Registration
  • 10:00–13:00 Tutorial (Chair Mikhail Bulyonkov)
  • 10:00 Andreas Zeller (Saarland University, Germany) Mining Programs
  • 11:30–12:00 Refreshments
  • 12:00 Andreas Zeller (Saarland University, Germany)
  • 13:00–14:00 Lunch
  • 19:00–23:00 Welcome Party

Tuesday, June 28

  • 9:30–10:45 Opening PSI’11 (Chair Alexander Marchuk)
  • 9:45 Andreas Zeller (Saarland University, Germany) Invited Talk: Mining Precise Specifications
  • 10:45–11:15 Refreshments
  • 11:15–11:30 Educational Informatics. Opening Session (Chair Andrei Baehrs)

11:30–13:00 Session 1 (Chair Andrei Baehrs)

  • 11:15–12:00 A. Gein School Informatics: a New Course
  • 12:00–12:20 M. Grigorenko Turbulence Zone of Modern Computer Science
  • 12:20-12:40 N. Sosedkina Ingredients for Teaching IT Specialized Classes in School
  • 12:40–13:00 T. Rozhenko Information-Communication Technologies in Training for Unified State Examination on Computer Science
  • 13:00–14:00 Lunch

14:00–15:40 Session 2 (Chair M. Lavrentiev)

  • 14:00–14:20 N. Yunerman The Target  Parketchik in a New Course of School Informatics
  • 14.20–14:40 E. Goy Information Technology Applications for Mathematics Lessons
  • 14:40–15:00 E. Vashkevich IT at the Lessons of Russian Language and Literature
  • 15:00–15.20 S. Shikhaleva   On Experience of Work with an Interactive Board in the Elementary School
  • 15:20–15:40 E. Kasyanova, S. Kasyanova Teaching Experience Programming at School
  • 15:40–16:00 Refreshments
  • 16:15–22:00 Visiting Opera & Ballet Theatre

Wednesday, June 29

9:30–10:30 Session 3 (Chair A. Nikitin)

  • 9:30–10:10 I. Skopin An Approach to Teaching Informatics and Programming
  • 10:10–10:30 V. Filimonov A Prototype of Polyscreen of Russian Education
  • 10:30–11:00 Refreshments & Group Photo

11:00–13:00 Session 4 (Chair A. Nikitin)

  • 11:00–11:20 S. Tolstukha, V. Filimonov Prototype Implementation of the Theory of Reflexive Games
  • 11:20–11:40 Y. Murai, H. Tatsumi, M. Kawahara, and M. Miyakawa Kanji Writing Practice for the Visually Impaired Using Haptic Interface
  • 11:40–12:00 T. Yasuda, A. Okamoto Support Activities for Art Appreciation Education for the Visually Impaired by “Tactilization of Visual Information” and Their Outcomes

Poster Session

  • 12:00–13:00 G. Saprykina, D. Bylinin The System of Knowledge Testing on the Basis of Nondeterministic Finite Automation
  • 13:00–14:00 Lunch
  • 15:00–21:00 Barbecue

Thursday, June 30

10:00–13:15 Session 5 Panel Discussion  (Chair A. Baehrs)

  • 11:00–11:30 Refreshments
  • 13:15–14:00 Lunch

14:00–15:45 Session 6 (Chair S. Vodopyanov)

  • 14:00–14:25 T. Vasiuchkova, N. Ivancheva, T. Ivanicheva The Use of   Educational Networks and  Web-Services in the Educational Process
  • 14:25–14:45 D. Butorin Basic Functions and Elements of Open Scientific Educational Programmable Environment
  • 14:45–15:05 N. Rusakova, I. Verbitskaya Distant Learning Technologies in a Specialized School
  • 15:05–15:25 E. Bozhenkova, T. Nesterenko, T. Churina The Use of Automated Testing System NSUts in Education
  • 15:25–15:45 E. Sidorova Modeling as a Methodical Basis for Teaching Foundations of Programming: Advantages, Problems and Solutions
  • 15:45–16:15 Refreshments

16:15–17:20 Session 7 (Chair F. Tkachev)

  • 16:15–16:40 L. Gorodnyaya, N. Shilov Educational Value of Teaching Parallel Programming Paradigm
  • 16:40–17:00 L. Gorodnyaya On the Course “The Basics of Parallelism” for Schoolchildren
  • 17:00–17:20 T. Tikhonova The Early Training of Parallel Programming

Friday, July 1

9:30–11:00 Session 8 (Chair A. Gein)

  • 9:30–10:00 V. Kasyanov Application of Graph-Theoretic Methods in Programming
  • 10:00–10:20 S. Kobilov About Creation of a Lexicon of Programming
  • 10:20–10:40 N. Kostyukova The First Steps of Object-Oriented Design in Russia
  • 10:40–11:00 N. Rusakova, E. Muryshkina, V. Kuznetsov Information-Educational Environment for a Boarding School
  • 11:00–11:30 Refreshments

11:30–13:00 Session 9 (Chair V. Kasyanov)

  • 11:30–11:50 T. Vasiuchkova, A. Zaleskaja, M. Lavrentiev The Training Technology Center of Novosibirsk  Academytown  Technopark.  Organization Principles
  • 11.50–12:10 T. Vasiuchkova, A. Zaleskaja, M. Lavrentiev The Concept of Knowledge Portal for Academytown Technopark
  • 12:10–12:30 N. Zhuravleva Technological Process Model as a Basis of Virtual Educational Boards
  • 12:30–12:45 E. Dudysheva Collaboration оf Different Years’ Students in Educational Development of Applied Software Systems
  • 12:45–13:00 T. Tikhonova IT and Competitions
  • 13:00–14:00 Lunch
  • 19:00–23:00  Concluding Session — Conference Dinner

 

Development: xTech

© 2008-2017 IIS SB RAS

WebmasterWebmaster